Zvolte kodovani: Ascii - ISO 8859-2
PDF verze


Instalace a konfigurace
Debian Linuxu



Image penguin.png

Tomáš Davídek

Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK, Praha

(poslední aktualizace dne 29. května 2007)

Abstrakt:

Tento spis původně vznikl shrnutím znalostí, které jsem získal v průběhu roku 1997 při instalaci Debian Linuxu (distribuce 1.3) na různá PC. Chtěl bych proto poděkovat svému kamarádovi Jiřímu Mašíkovi, expertovi na tento operační systém, který mě zasvětil do tajů Linuxu, pomáhá mi řešit nové dosud neznámé problémy a svými postřehy přispěl i ke zpřesnění níže uvedených údajů.

Od té doby doznaly tyto stránky řady změn. Na podzim roku 2000 se stala stabilní distribuce Debianu 2.2 (potato), v roce 2002 se stala stabilní distribuce 3.0 (woody), na podzim roku 2005 se stala stabilní distribuce 3.1 (sarge). Nedávno -- o velikonocích 2007 -- se stala stabilní distribuce 4.0 (etch), pracuje se na testovací distribuci lenny. Vývojářská, tzv. nestabilní distribuce se jmenuje sid, je však určena především pro vývojáře a opravdové experty. Jak se vyvíjí systém, mění se i názvy a umístění konfiguračních nástrojů, vylepšují se používané nástroje a mění se i hardware, se kterým pracujeme. Proto jsem se snažil poznámky týkajících se starších distribucí (slink, potato, woody) aktualizovat tak, aby odpovídaly distribucím sarge, případně etch. Z historických důvodů jsem ponechal poznámky týkající se distribucí potato a woody, uživatelé těchto verzí je najdou v příloze.

Jak se vyvíjí Debian, vyvíjejí se i jádra Linuxu. Jednotlivé postřehy a poznámky jsou nyní aktualizovány tak, aby odpovídaly jádrům typu 2.4 a 2.6.

Zvláštní kapitola je věnována instalaci Debian Linuxu na notebooky. Důvodů je několik: někteří výrobci Linux nepodporují a proto občas bývá problém zprovoznit nějaký hardware. Na druhou stranu, na novějších modelech se uživatelům používající jádra 2.6.XX otevírají nové možnosti (škálování výkonu a spotřeby proudu, monitorování stavu baterií, hibernace atd). Do této kapitoly jsem přesunul i poznámky týkající se zprovoznění sítě pomocí PCMCIA karet či bezdrátového internetu (WiFi).

Údaje se snažím pravidelně aktualizovat a doplňovat s ohledem na neustálý vývoj jak hardware a jeho podpory, tak i jednotlivých softwarových částí (balíčků) Debianu. Pokud najdete nějakou chybu či nepřesnost, budu vděčen za upozornění a podniknu kroky k nápravě.




Tomáš Davídek, poslední změna 2007-05-29