InternationalMasterclasses8

Physics Masterclasses – “Sáhněte si na částice” 2016

Vážení přátelé a příznivci fyziky,

ve spolupráci s Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy již 12. ročník jednodenní mezinárodní akce, nazvané Physics Masterclasses – Hands on Particle Physics. A co se pod tímto tajemným názvem skrývá? Určitě jste již slyšeli o obřím hadronovém urychlovači LHC v jehož útrobách fyzici urychlí protony až na samotnou hranici rychlosti světla a pak je navzájem srazí s kinetickou energií nevídané velikosti 13 TeV (v těžišťovém systému).  A co je vlastně cílem těchto srážek? Při vzájemné kolizi takto energetických protonů se vlivem fundamentálních interakcí mikrosvěta, jako jsou elektromagnetické, silné a slabé síly, rodí nové částice, např. tajemný a jen nedávno objevený Higgsův boson. A to je přesně to, oč tu běží! Využít urychlovače LHC jako fantastického mikroskopu s obrovským prostorovým rozlišením, podívat se do neznámých koutů mikrosvěta a snažit se tak porozumět základním mechanismům přírody kolem nás …

Přijde Vám toto téma zajímavé a jste středoškoláci? Pak je tato akce určena právě Vám! Ve spolupráci s laboratoří CERN Vám totiž umožníme podívat se na skutečné srážky z urychlovače LHC, nabrané na experimentálním zařízení ATLAS. Naučíme Vás, jak proniknout do tajů fyzikální analýzy a s Vaší pomocí „znovu” objevíme jednu z fundamentálních interakcí mikrosvěta, tzv. Z boson. A kdo ví, třeba i něco více! Není žádným tajemstvím, že právě na těchto datech byl objeven Higgsův boson, a určitě tam bude schována i fyzika, která je před námi ještě utajena. Objevíte ji?

Na závěr celého dne je toto fyzikální klání zakončeno videokonferencí, na které budete mít možnost své výsledky prezentovat přímo v CERNu a podělit se tak o své zkušenosti nejen s organizátory této akce, ale i se studenty z celé Evropy. Tak co říkáte, půjdete s námi do toho?

Kdy a kde se budou Masterclasses konat: Tato akce bude pod záštitou MFF probíhat ve dvou termínech, a to na půdě gymnázia v Karlových Varech (22.2.) a Novém Strašecí (2.3.), vždy pod vedením zkušených fyziků z Univerzity Karlovy. Pokud máte zájem se tohoto projektu zúčastnit (účast je limitována na cca 30 lidí na každý termín), neváhejte nás kontaktovat na tomto emailu. Těšíme se na Vaši účast ve:

 


A jak to vypadalo v minulých ročnících?

2015


2014

A nebo Masterclasses v roce 2014 na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně …

Studijní materiály pro ty, kteří se už nemohou dočkat:

Historii a zážitky z přechozích ročníků najdete zde: