InternationalMasterclasses8

Physics Masterclasses – “Sáhněte si na částice”

Vážení přátelé a příznivci fyziky,

ve spolupráci s Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy každoročně jednodenní mezinárodní akci, nazvanou Physics Masterclasses – Hands on Particle Physics. A co se pod tímto tajemným názvem skrývá? Určitě jste již slyšeli o obřím hadronovém urychlovači LHC v jehož útrobách fyzici urychlí protony až na samotnou hranici rychlosti světla a pak je navzájem srazí s kinetickou energií nevídané velikosti 13 TeV (v těžišťovém systému).  A co je vlastně cílem těchto srážek? Při vzájemné kolizi takto energetických protonů se vlivem fundamentálních interakcí mikrosvěta, jako jsou elektromagnetické, silné a slabé síly, rodí nové částice, např. tajemný a jen nedávno objevený Higgsův boson. A to je přesně to, oč tu běží! Využít urychlovače LHC jako fantastického mikroskopu s obrovským prostorovým rozlišením, podívat se do neznámých koutů mikrosvěta a snažit se tak porozumět základním mechanismům přírody kolem nás …

Přijde Vám toto téma zajímavé a jste středoškoláci? Pak je tato akce určena právě Vám! Ve spolupráci s laboratoří CERN Vám totiž umožníme podívat se na skutečné srážky z urychlovače LHC, nabrané na experimentálním zařízení ATLAS. Naučíme Vás, jak proniknout do tajů fyzikální analýzy a s Vaší pomocí „znovu” objevíme jednu z fundamentálních interakcí mikrosvěta, tzv. Z boson. A kdo ví, třeba i něco více! Není žádným tajemstvím, že právě na těchto datech byl objeven Higgsův boson, a určitě tam bude schována i fyzika, která je před námi ještě utajena. Objevíte ji?

Na závěr celého dne je toto fyzikální klání zakončeno videokonferencí, na které budete mít možnost své výsledky prezentovat přímo v CERNu a podělit se tak o své zkušenosti nejen s organizátory této akce, ale i se studenty z celé Evropy. Tak co říkáte, půjdete s námi do toho?

Kdy se budou Masterclasses konat: Další Masterclasses se uskuteční na jaře 2018 pod vedením zkušených fyziků z Univerzity Karlovy. Termín bude zveřejněn na této stránce. Pokud máte zájem se tohoto projektu zúčastnit, neváhejte nás kontaktovat na tomto emailu.


A jak to vypadalo v minulých ročnících?

2017


2016

  • Pondělí 22.2. 2016 na gymnáziu v Karlových Varech (tento den jsme spolupracovali se studenty z Nijmegenu (NL), Granady (ES), Krakova (PL) a Stokholmu (SE)).
  • Středa 2.3. 2016 na gymnáziu v Novém Strašecí (tento den jsme spolupracovali se studenty z Colmaru (FR), Grenoblu (FR), Londýna (UK) a Milánu (IT)).

2015


2014

Masterclasses v roce 2014 na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně …

Studijní materiály pro ty, kteří se už nemohou dočkat:

Historii a zážitky z přechozích ročníků najdete zde: