zajímavé.weby
ANKETA
Filmy máte:
scénové ripy
- [22]

interní ripy
- [19]

jiné pofidérní ripy
- [0]

1:1 BD
- [17]

žádné ripy, jen TV
- [0]

nevím o čem tahle anketa vůbec je...
- [37]

Celkem hlasovalo : 95


krátké.zprávy

Hardwarová akcelerace Flashe. Konečně!

ATI dorovnává 16RF@1080p

FFDshow - nově s DXVA

CoreAVC - nová verze 2.0

Splash - nový přehrávač
s DXVA podporou


poslední.aktualizace

16.03.10 -
Výber.grafické.karty.pro.HTPC a
nově test/návod s Intel X4500MHD

15.01.10 -
Podrobný.návod na.rychlé.přehrávání HD.videa.na.PC

29.12.09 -
Akcelerace.HD.videa grafickou.kartou

nejčtenější.články

Podrobný návod na rychlé
přehrávání HD video
obsahu na vašem PC.

Pracujeme
s MKVmerge a s MKVextract

Akcelerace HD videa
grafickou kartou.

Kompletní návod na
převod DVD do h.264.

Proč stránky vznikly,
komu jsou určeny,
a co byste zde mohli
v budoucnu najít.

Akcelerace.HD.videa.grafickou.kartou

Aneb nestíhá Vám procesor? Použijte pro přehrávání HD grafickou kartu!

obsah


Hodnocení článku : 3.1625/5
Hodnotilo : 320
Hodnoťte zde:

krok.č.3 - nastavení.přehrávače:Media.Player.Classic-HomeCinema

První free přehrávač, který přišel s vlastním (free) DXVA dekodérem umožňující hardwarovou akceleraci HD videa ve formátu H.264 a VC-1 se jmenuje Media Player Classic Home Cinema (dále jen MPC-HC). Homepage je zde. Jedná se o pokračovatele slavného Media Player Classic, na kterém byl zastaven vývoj. To nejlepší na něm je, že stejně jako svůj předchůdce, je také zcela zdarma. Stejně tak zdarma je i jeho DXVA dekodér, který můžete stáhnout samostatně a použít v jakémkoliv jiném přehrávači, který podporuje jeho načtení. Pokud je Váš oblíbený přehrávač KMPlayer, zde najdete jak DXVA zprovoznit v něm. Nejlepší volbou ale zůstává samotný MPC-HC, který má DXVA dekodér integrován v sobě, nepotřebuje instalaci, nastavení je poměrně intuitivní a hlavně funguje ( DXVA plugin ne vždy funguje v jiných přehrávačích). MPC-HC k akceleraci HD videa grafikou používá drtivá většína zkušených uživatelů (a ví co dělají :-)).

Tento návod obsahuje stejné nastavení jak pro Windows XP, tak i pro Windows Vista a Windows 7 (testováno). Funguje jak na 32bit tak i na 64bit verzi těchto systémů.

Důležité: Pokud používáte MPC HC přehrávač (a tento přehrávač silně doporučuji - v současnosti nejlepší přehrávač na HD), tak nyní je už zbytečné instalovat CCCP kodeky + MPC HC. Stačí bohatě MPC HC, který už má všechny podstatné kodeky z CCCP balíku integrované v sobě. Já osobně tento přehrávač mám jako primární, bez jakýchkoliv dalších codecpacků a drtivou většinu videa mi přehraje (samozřejmě včetně grafické akcelerace HD videa). Proto následující postup berte jako "ultimátní" nastavení tohoto přehrávače s tím, že nepotřebujete nic dalšího na rychlé, stabilní a luxusní přehrávání klasického videa a GPU akceleraci HD videa.

 

Takže začneme. Odinstalujte všechny zbytečné codecpacky (včetně CCCP, CoreAVC). Stáhněte si MPC-HC: 32bit verze, 64bit verze (samozřejmě nejnovější verzi, tedy Latest). Doporučuji zůstat u 32bit (!) verze, ffdshow je tak jako tak optimalizované pro 32bit. Vyvarujete se tak budoucích problémů!
Update: Pokud máte 64bitový verzi Windows, vklidu Vám mohu doporučit instalaci 64bit verze MPC HC. Osobně ji používám na Windows 7 Ultimate x64 a nezaznamenal jsem nejmenší problémy, ani co se grafické akcelerace týče. Pozn.: pokud budete používat v MPC-HC externí filtry/kodeky, budete potřebovat i 64bit verzi těchto filtrů/kodeků. Více o 64bit verzi tady.

Takže stáhněte a zip rozbalte do nějaké nové složky, je jedno kde ta bude (např.: C:\Program Files\Media Player Classic Home Cinema\). "Instalace" hotova :). Spusťte mplayerc.exe (případně mplayerc64.exe u 64bit verze). Vyskočí Vám základní okno přehrávače:

MPC HC x64

Pozn: Všechno ukazuju v 64 bitové verzi MPC HC, ale nastavení je naprosto stejné i pro 32bit verzi.
Pozn2: Screeny jsou típány v angličtině, pro změnu jazyka jděte v MPC HC do View -> Language -> Czech.

Zmáčkněte "O" nebo najeďte na View -> Options pro vyvolání menu. V něm přejděte na záložku Playback:

MPC HC playback

Zde zaškrtněte podle obrázku volbu Auto-load subtitles, nehledě na to, jestli titulky používáte nebo ne. Automaticky se tak vypne DirectVobSub (auto-loading verze). Jestli si potom titulky pustíte nebo ne záleží už jen na Vás, jde o to, ať je otravný a zbytečný DirectVobSub/vsfilter blokován.

Teď důležitý krok. Běžte na záložku Output:

MPC HC Output for DXVA

Pokud používáte Windows XP a nepotřebujete titulky, zaškrtněte Overlay Mixer.
Pokud používáte Windows XP a chcete ať MPC HC zobrazuje titulky, zaškrtněte VMR9 (renderless).
Pokud používáte Windows Vista nebo Windows 7, zaškrtněte EVR Custom Pres..
          (Nehledě na titulky, titulky ale půjdou).
EVR Buffers nastavte na co možná nejnižší hodnotu. Je to počet snímků, které bude EVR Custom Presenter uchovávat v paměti. DXVA funguje       lépe, pokud je toto číslo nízké.
Resizer zvolte Bicubic (nejlepší), případně Bilinear.

Přejdeme na záložku Internal Filters:

MPC HC Internal Filters

Pokud nepoužíváte žádný CodecPack, což ostatně nemusíte a na začátku této kapitoly píšu, že MPC HC stačí se svými integrovanými filtry na všechno, nechejte všechno v této záložce nastaveno tak, jak je. Pokud používáte nějaký externí dekodér pro některý ze zaškrtlých kodeků a chcete ho nadále používat, odškrtněte tento v MPC HC (MPC HC nebude používat svůj dekodér, ale použije jiný, v systému již nainstalovaný. Jak zjistit, který dekodér se právě používá při přehrávání filmu si ukážeme za chvíli.)

Pouze se ujistěte, že dekodéry H264/AVC (DXVA) a H264/AVC (FFmpeg) pro H.264 jsou zaškrtlé. Obdobně musí být zaškrtlé VC1 (DXVA) a       VC1 (FFmpeg) pro dekódování VC1 kodeku.

Pozn. Po dvojkliku na tučně zvýrazněné kodeky lze nastavit jejich rozšířené možnosti. Doporučuji nastavit/překontrolovat u audio kodeků správné nastavení počtu kanálů. (Já mám připojeny k PC analogově 5.1 Logitech Z-5400 bedny, proto mám nastaveno [3 Front + 2 Rear] (3 Přední + 2 Zadní) reproduktory, včetně [LFE] (subwooferu).

MPC HC Internal Filters DTS settings

Další důležitý krok, povinný pouze ale pro ty, co mají nainstalovány ffdshow filtry - ať už samostatně, nebo v rámci některého z codecpacků (CCCP, Codec Pack All in 1, K-Lite atd.). Ostatní co mají pouze MPC HC, můžou přeskočit.

Pozn.: Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na všechny nainstalované codecpacky, kodeky a filtry pomocí utility Insurgent. Nebo si můžete jednoduše tento krok splnit a hned uvidíte jestli máte ffdshow filtry na svém počítači nainstalované nebo ne.

Klikneme na záložku External Filters:

MPC HC External Filters

V pravé části okna klikněte na položku Add Filter. Vyskočí Vám toto okno:

MPC HC External filter select ffdshow

Vyberte ffdshow Video Decoder a
klikněte na OK.

MPC HC External Filter Block

Pokud máte nainstalovány jiné H.264 dekodéry (např. CoreAVC, Cyberlink H.264/AVC, Arcsoft Video Decoder), které brání spuštění interního dekodéru v MPC HC, zablokujte je stejným způsobem.

Přejdeme na záložku Subtitles:

MPC HC Subtitles

Odškrtneme položku Disable animation. (Tzn. že dodatečná animace u AAS titulků s karaoke efekty bude povolena.)
Vybereme "Desktop" pro maximální rozlišení titulků. (Titulky budou ostřejší.)
Odškrtneme volbu zaokrouhlování pixelů - titulky budou ještě ostřejší.

Pozor: Všechny tyto tři volby v tomto kroku jsou dosti CPU náročné a i když Vám DXVA bude fungovat a normální HD film bude vytěžovat CPU na 10%, s těmito třemi volbami při přehrávání filmu s integrovanými titulky s karaoke efekty může vytížit až na 50% (záleží na CPU)! Proto pokud máte pomalejší procesor (tzn. pomalejší dvou-jádra, jednoznačne to platí pro jedno-jádra) nastavte přesný opak - zaškrtněte políčka u a a u vyberte nějaké menší rozlišení (můžete experimentovat na přilořených testovacích souborech na konci).

U titulků ještě zůstaneme a přepneme se na Default Style:

MPC HC Subtitles Default Style settings

Zaškrtněte přesně podle obrázku políčko Possition subtitles relative to video frame (Umísťovat titulky v závislosti na poloze videa). Toto       zajistí, že se softwarové titulky budou renderovat (vykreslovat) správně. (Pokud nepoužíváte titulky, můžete odškrtnout.)

A to je vše v okně Options, nezapomeňte kliknout na Použít a OK.

Klikněte pravým tlačítkem myši do okna přehrávače, najeďte na Renderer Settings -> a zaškrtněte všechny položky pod ->GPU Control, ->VSync, ->Presentation a ->Output Range přesně tak, jak je na následujících obrázcích:

MPC HC Renderer GPU Control MPC HC Renderer Settings VSync MPC HC Renderer Settings Presentation MPC HC Renderer Settings Output Range

ověření.funkčnosti

Otevřete v MPC HC nějaký HD film (pokud nemáte, dole jsou odkazy na testovací soubory). Buďto přes File -> Open File..., nebo film do okna přehrávače jednoduše přetáhněte (přetahovat jdou i titulky):

MPC HC DXVA check

Teď jsou dvě možnosti, jak ověřit jestli se DXVA zapla:
Rychlým pohledem na spodní lištu přehrávače - pokud zde uvidíte nápis "Playing [DXVA]" je všechno v pořádku a grafická akcelerace u tohoto filmu funguje.Ověřit si to můžete také pomocí grafu vytížení procesoru pod Windows ve Správci úloh.
Druhá možnost, více detailní, je při přehrávání filmu kliknout do okna přehrávače pravým tlačítkem myši a vybrat Filters -> MPC Video Decoder. Vyskočí následující okýnko:

MPC HC DXVA in use

a tady je jasně vidět, jestli DXVA jede nebo se film přehrává pomocí procesoru. Pod názvem DXVA settings u DXVA Mode by mělo být uvedeno to co je na obrázku, tj. "H.264 bitstream decoder" (položka no FGT nás nezajímá). V opačném případě by bylo zde uvedeno "Not using DXVA" - tedy akcelerace grafickou kartou se nespustila. Máte zde možnost ještě vidět název grafické karty pomocí které se video přehrává.

Tak teď už je to k nastavení opravdu všechno :-). Dále následují odkazy na testovací samply vhodné k ověření DXVA možností Vaší grafické karty. Pokud rozjedete tyto, neměli byste mít problém s žádným HD ripem stáhnutým z netu:


- Jako první jsem vybral nejvhodnější sample, pomocí kterého otestujete, jestli Vám DXVA vůbec funguje. Je to sample z BluRay ripu Hancocka 720p, ale to není podstatné. Podstatné je, že je kódován L4.1 profilem s pouze 4 referenčními snímky! To znamená že by ho měli přehrát pomocí grafické akcelerace jak majitelé nVidia, tak ATI, Intel a S3 karet.

Hancock playing DXVA


- Sample ze známého dokumentu televize BBC, rip od grupy AJP s šíleným enkódovacím nastavením - L5.1 a 16 referenčních snímků! Obsahuje obávanou scénu s vodopádem a ptačím hejnem. Tento sample se nepřehraje na ATI kartách! - ani na Intelu G45 (pokud tedy neprovedete hack v registrech-bude v samostatném článku). DXVA u tohoto kousku bude fungovat pouze na nVidia kartách a pouze v kombinaci s Windows Vista/7! Tento sample neberte jako způsob ověření zda Vám DXVA na Vaší grafice funguje, pouze ale jako demonstraci toho maximálního, s čím se dá na internetu setkat (dnes už ale ne, je starý cca 3 roky). 2 výše uvedené screeny (nad Hancockem) jsou právě z tohoto samplu.


- V článku x264.Speedtest jsem u tohoto samplu napsal: "Průměrný bitrate celého ripu (filmu) je sice 11853Kbps, což už samo o sobě není vůbec špatné, ale tenhle 270MB sample je přesto speciální :) Průměrný bitrate tohoto samplu je 38000Kbps a jeho peak (maximální) bitrate dosahuje 66Mbps (~ přes 8MB/sekundu). Jinými slovy, když přehrajete bez škubání tenhle sample, je Vaše PC/HTPC připraveno na všechny v současné době vycházející 1080p BD ripy..." a to platí bezezbytku i zde ... s tím rozdílem že tady nebudete mít zatížený procesor na maximum ale pouze na pár procent pokud se Vám zapne DXVA. Tento sample je vhodný k ověření DXVA funkčnosti (L5.1 5RF), ale opět na ATI kartách nepojede, je to level 5.

Clovefield 1080p DXVA

DXVA v akci. Nějaký bitrate 44Mbit+ je grafické kartě k smíchu! Pokud jsem to ještě nezmínil tak DXVA (a MPC HC) spolupracuje se všemi jádry procesoru (viz screen), to znamená, že i to co na procesor zbude, rozloží na všechny svá jádra (např. dekódovaní DTS zvukové stopy v tomto případě).


- Toto anime je trochu oříšek, půjde přehrát DXVA pouze uživatelům vlastnícím nVidia karty (nebo Intel G45 po změně v registrech) a s OS Windows Vista/7. V .mkv kontejneru s videem jsou obsaženy ještě dvě titulkové stopy ve formátu .AAS - jedna normální, druhá s karaoke efektem. Pokud splňujete všechny podmínky + máte nastavený MPC HC podle návodu, mělo by se přehrát plynule pomocí DXVA.

DXVA Lia Tori no Uta

Tohle video (i přestože jelo DXVA) mi už poměrně dost vytížilo procesor (Phenom 940@3.0GHz), ten se zde musel totiž starat kromě dekódování FLAC zvukové stopy ještě o vykreslování .AAS titulků v karaoke módu. Nicméně je to opět demonstrační video pro ověření možností Vašeho PC a pokud nejste fanda HD anime, tak se s podobným videem už nesetkáte :-)

Jak jsem psal v ůvodu článku, pokud přinese někdy v budoucnu nová verze MPC HC nějakou podstatnou změnu, zmíním ji i tady, případně edituju návod. Pokud jste zde nenašli co jste hledali, nebo se chcete o přehrávači MPC HC dozvědět více, uvádím pár užitečných odkazů, ze kterých jsem čerpal i já: Watching h.264 videos using DirectX Video Acceleration (DXVA), návod pro kombinaci MPC HC + CoreAVC + CUDA Watching H.264 videos using Compute Unified Device Architecture (CUDA) a naprosto detailní nastavení MPC HC najdete na těch samých stránkách zde.

 

<<< --- předchozí --- ||| --- další --- >>>